U svetu roditeljstva, spontani pobačaj je gotovo tabu tema. Roditelji često spontani pobačaj doživljavaju kao lični neuspeh ili sopstvenu grešku. Tuga koju osećaju nakon gubitka deteta, bez obzira na stadijum trudnoće, uvek je duboka i intenzivna. Postoji čak i izreka: Kada osoba izgubi svog bračnog druga, postaje udovica ili udovac. Kada dete ostane bez roditelja, postaje siroče. Međutim, gubitak deteta je toliko neprirodan i bolan, da za ožalošćene roditelje ne postoji ni naziv. Iskustvo je bolno i iscrpljujuće i ponekad može ostaviti i traumu.
Spontanim pobačajem smatra se svaki neželjeni gubitak ploda pre 24. nedelje trudnoće. Iako se o tome retko kada priča, čak 1 od 5 trudnoća završava spontanim pobačajem. Dakle, osećaj usamljenosti i izolovanosti koji roditelji osećaju, zapravo nije utemeljen u realnosti. Kroz ovo teško iskustvo sigurno je prošao neko u vašem okruženju, mada je velika verovatnoća da te teme ne želi da se dotakne. Sem toga, većina spontanih pobačaja se dešava u vrlo ranoj trudnoći (više od 80% pobačaja desi se u prvom trimestru), pa žena ponekad nije ni svesna da je vrlo kratak period zaista bila u drugom stanju. Simptomi pobačaja nekada mogu imitirati simptome jače menstruacije.
U ranoj trudnoći simptomi pobačaja mogu potpuno izostati, ali bi pažnju trebalo obratiti na: pojavu tačkastog ili jačeg krvarenja, bolove u abdomenu, karlici i leđima i malaksalost. Kako trudnoća odmiče, simptomi pobačaja postaju jasniji i jači: jaki bolovi u leđima i abdomenu, jače vaginalno krvarenje, pojačano lučenje vaginalnog sekreta i izostanak bebine aktivnosti. Kada prođe 6. nedelja trudnoće, većina trudnica će odahnuti s olakšanjem, jer se rizik od spontanog pobačaja od tog trenutka značajno smanjuje.
Iako većina trudnica, pored ogromne tuge, posle spontanog pobačaja oseća i krivicu, razloga za to, u većini slučajeva, zaista nema. Naime, majka u takvim situacijama ne može učiniti ništa drugačije ili bolje da bi zaštitila bebu. Većina spontanih pobačaja u ranoj trudnoći, nastaje kao rezultat nepravilnog razvoja ploda, odnosno nastanka hromozomskih abnormalnosti koje nisu kompatibilne sa životom. Drugim rečima – doživeli smo negativan rezultat genetske lutrije. Veliki procenat hromozomskih abnormalnosti nastaje slučajno, tokom ćelijske deobe. To bi značilo da roditelji ni na koji način nisu “krivci” za neželjeni ishod.
Pored hromozomskih abnormalnosti ploda, koje su najčešći uzročnici spontanog pobačaja, do pobačaja može doći i usled: infekcije, izloženosti toksinima ili zagađenoj životnoj sredini, abnormalnosti materice, unosa štetnih supstanci (duvan, alkohol, lekovi…), poremećaja imunog sistema majke, nekontrolisanog dijabetesa, bolesti bubrega i kardiovaskularnog sistema, oboljenja štitaste žlezde… Glavni uzrok pobačaja, posebno ako se odigra u vrlo ranoj trudnoći, ponekad ostane i neotkriven. Studije pokazuju da i godine majke povećavaju rizik od spontanog pobačaja. Rizik od spontanog pobačaja raste na čak 25% kod žena koje ostanu u drugom stanju u četrdesetim.
Spontani pobačaj često se koristi kao sinonim za kompletan pobačaj (jako krvarenje i izbacivanje fetusa). Međutim, postoji nekoliko vrsta spontanih pobačaja, a međusobno se razlikuju po simptomima i potrebi za lekarskom intervencijom. Primera radi, kod nekompletnog pobačaja dolazi do krvarenja, ali ne i do potpunog izbacivanja fetusa (ili je fetus izbačen, ali je placenta ostala u materici). Za razliku od kompletnog pobačaja, u ovom slučaju će biti potrebna kiretaža i hitna lekarska intervencija. Ako primetite bilo koji od upozoravajućih simptoma pobačaja, nećete pogrešiti ukoliko se odmah obratite lekaru. Ako na vreme ne zatražite medicinsku pomoć, stanje se može dodatno zakomplikovati, ili čak postati fatalno.
Spontani pobačaj je sam po sebi traumatično iskustvo, koje može nepovoljno uticati i na stabilnost veze. Naime, dešava se da roditelji na različit način proživljavaju tragediju. Ako je trudnoća bila dugo iščekivana, tenzije među partnerima mogu dodatno eskalirati. U takvim trenucima, najvažnije je razumevanje i međusobna podrška. Ne tugujemo svi na isti način, ali razlika u načinu tugovanja nije indikator intenziteta emocija. Parovima se, u ovakvoj situaciji, najčešće preporučuje psihološko savetovanje.
Nakon pobačaja ostaje jedno goruće pitanje: kada ćemo biti spremni za novu trudnoću? Ovo pitanje tiče se fizičkog, ali i emocionalnog oporavka organizma. Posavetujte se sa lekarom, a on će vam dati preporuku na osnovu vašeg fizičkog stanja, ali i stadijuma trudnoće u kojem je nastupio pobačaj. Okvirno mesec dana nakon pobačaja, menstrualni ciklus bi trebalo da se normalizuje, što u teoriji znači da su stvoreni uslovi za novu trudnoću. Ipak, uvek pratite preporuke lekara. Ako ste iskusili nekoliko spontanih pobačaja, lekar će verovatno preporučiti prenatalno testiranje kod svake naredne trudnoće. Prenatalni test se preporučuje svim budućim majkama, a posebno trudnicama starijim od 35 godina, kod opterećene porodične anamneze, u slučaju istorije spontanih pobačaja, kod nepovoljnog nalaza dabl i tripl testa ili kod trudnoće koja je rezultat vantelesne oplodnje. MOJ PRENATALNI TEST dostupan je već od 10. nedelje trudnoće, a za analizu je dovoljno uzorkovati malu količinu venske krvi majke. Rezultati otkrivaju prisustvo ili odsustvo najčešćih hromozomskih aberacija (trizomije 21, 18 i 13), kao i pol deteta. U pitanju je neinvazivan, pouzdan i precizan test.
Iako za spontani pobačaj najčešće ne postoji direktni krivac, postoje određene mere predostrožnosti kojih bi se trebalo pridržavati. Nemojte propuštati prenatalne preglede. Tokom pregleda, lekar može otkriti nepravilnost u razvoju ploda, što dalje omogućava blagovremenu reakciju. Prilagodite stil života i pratite savete stručnjaka kada su u pitanju ishrana, fizička aktivnost, unos kofeina i životne navike.
Posle pobačaja ranjeni ste fizički i emocionalno. Dozvolite ranama da zacele. Pratite savete i instrukcije lekara i nemojte dati da vas ovakvo iskustvo obeshrabri. Statistika pokazuje da većina žena nakon spontanog pobačaja iznese normalnu i zdravu trudnoću. Vaša uloga roditelja nije opozvana, nego je samo trenutno na pauzi.